آیا مایع خنک‌کننده و ضد یخ یکی هستند؟

دمای شدید گرم و سرد می‌تواند به شدت بر روی ماشین شما تأثیر بگذارد، بنابراین وقتی فصل تغییر می‌کند ایده‌ی خوبی است که درمورد نحوه‌ی مراقبت صحیح از سیستم خنک‌کننده‌ی موتور خود تجدید نظر کنید. برای حفظ یک سیستم خنک‌کننده سالم باید از مایع خنک‌کننده و ضد یخ استفاده کنید.

با این حال، معنای اصطلاحات مایع خنک‌کننده و ضد یخ و تفاوت آنها با یکدیگر ممکن است گیج‌کننده باشد ، به خصوص این‌که بسیاری از افراد این اصطلاحات را به جای یکدیگر استفاده می‌کنند. آیا مایع خنک‌کننده همان ضد یخ است؟

آیا ضد یخ همان مایع خنک کننده است؟

ضد یخ و مایع خنک‌کننده‌ی موتور شبیه به هم هستند، اما یکسان نیستند. ضد یخ مایعی غلیظ و مبتنی بر گلیکول است که باید قبل از استفاده با آب رقیق شود ، در این حالت از آن به عنوان مایع خنک‌کننده یاد می‌شود.

شما همچنین می‌توانید مایع خنک‌کننده‌ی موتور را از قبل بطور از قبل مخلوط شده و آماده برای استفاده خریداری کنید.

ضد یخ که عمدتاً متشکل از اتیلن گلیکول است، در سیستم خنک‌کننده‌ی اتومبیل استفاده می‌شود تا حتی در شدیدترین شرایط آب و هوایی نیز موتور بتواند بدون دردسر کار کند.

اتیلن گلیکول با کاهش دمای انجماد، از یخ زدگی مایع خنک‌کننده‌ی درون رادیاتور شما جلوگیری می‌کند.

همچنین در کنار آن پمپ آب را روغن کاری می‌کند و از خوردگی نیز جلوگیری می‌کند.

خنک‌کننده‌ی موتور مخلوطی از ضد یخ و آب است، با نسبت مشترک 50:50. این بدان دلیل است که ضد یخ هنگام مقابله با دماهای بالا اگر رقیق باشد (که باعث خنک شدن آن می‌شود) عملکرد بهتری دارد. با استفاده از مایع خنک‌کننده در سیستم خنک‌کننده‌ی اتومبیل، موتور می‌تواند به طور موثر در دمای مطلوب‌، در تمام طول سال تنظیم شود.

ضد یخ منقضی نمی‌شود اما مواد افزودنی که از خوردگی موتور جلوگیری می‌کنند منقضی می‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود ضد یخ خود را مطابق با دستورالعمل های انقضا‌ی سازنده تعویض کنید.

بعلاوه، اتیلن گلیکول هم برای انسان و هم برای حیوانات سمی است، بنابراین مطمئن شوید که نکات ایمنی تولیدکننده و دستورالعمل‌های دفع ماده را به دقت دنبال کنید.

آیا می‌توانید ضد یخ صورتی و آبی را مخلوط کنید؟

شما نمی‌توانید ضد یخ صورتی و آبی را مخلوط کنید. مخلوط نادرست خنک‌کننده‌ها می‌تواند منجر به نقص در سیستم خنک‌کننده‌ و آسیب دیدگی موتور شود، بنابراین همیشه به مخلوط توصیه شده توسط سازنده خود پایبند باشید.

آیا می‌توانید مایع‌های خنک‌کننده‌ی هم نوع را مخلوط کنید؟

همیشه ماشین خود را با همان نوع و مارک خنک‌کننده‌ی همیشگی‌تان پر کنید. اگر مطمئن نیستید که از کدام خنک‌کننده استفاده کنید، همیشه بهتر است به توصیه های سازنده عمل کنید یا به نزدیکترین مکانیکی مراجعه کنید.

ما به شما توصیه نمی‌کنیم که مواد خنک‌کننده را مخلوط کنید. یک تصور غلط رایج این است که شما می‌توانید از رنگ برای شناسایی نوع خنک‌کننده استفاده کنید.

با این وجود می‌توان از چندین رنگ برای نشان دادن یک نوع خنک‌کننده استفاده کرد. بنابراین ما توصیه نمی‌کنیم که از رنگ محلول مایع به عنوان شاخص نوع خنک‌کننده استفاده کنید.

joomir
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *